QA: Challenge Accepted е конференция, насочена към ентусиастите, специалистите и мениджърите в IT сферата, занимаващи се със софтуерно тестване и осигуряване качеството на софтуера. Събитието е провокирано от QA общността и се подготвя от професионалисти за професионалисти.
След четири успешни издания, QA: Challenge Accepted 5.0 ще Ви донесе още приятни изживявания и възможност за нови знания, умения, контакти, идеи и подходи, като ще останем верни на основните ни принципи:
Ще можете да присъствате на всички лекции, без да се притеснявате, че изпускате нещо интересно в съседната зала.
Едни от най-добрите специалисти в бранша ще представят интересни и актуални проблеми в QA (и техните решения), с реална практическа полза.
Освен техническата част на конференцията, очаквайте шоу, игри, награди и много други изненади.
За финал на събитието ще се съберем на QA парти, за по няколко бири, приятни разговори и редица възможности за нетуъркинг.
Елате навреме, започнете деня с чаша ароматно кафе и се насладете на изненадите, които сме Ви подготвили. Носете документ за самоличност.
Официално откриване на събитието и няколко думи от нашите домакини Sofia Tech Park.
Теодора е Automation QA Engineer в Honeywell Aerospace и има богат опит като лектор и презентатор - водила е курсове, преподавала е в университет и е презентирала на сериозни научни събития. Перфекционист, аналитик и човек, който винаги се стреми към по-добро качество, по-добри процеси и добавена стойност във всеки проект.
Кои са практиките, които позволяват на компаниите с най-малко усилия и за най-кратко време да доставят на клиентите си качествен софтуер? Ако не просто тестваме, а използваме най-добрите примери за интелигентен дизайн от индустрията: от изграждането на екипи, наемането на QA и обучението на служителитe до вземането на решение какво да се автоматизира и кой да пише автоматизираните тестове. Tрябва ли всички да бъдат Automation QAs? Презентацията разглежда доказани стратегии как целият ни процес да бъде по-ефективен и по-удовлетворяващ за всички страни: потребители, мениджъри и служители.
Мартин е бариста шампион на България за 2018г., като тази година ще представи страната ни на международното състезание в Италия. Мартин вече почти 11г. е част от екипа на сладкарници „Неделя“. Незаменима част от Nedelya Barista club, където всяка седмица баристите споделят опит и представят нови теми, свързани с кафето.
Мартин ще ни разкаже някои интересни неща, за кафето, което ще пием в деня на конференцията.
Гьоре е Agile евангелист с над 12 години опит в автоматизирано и ръчно тестване, в широк кръг от области. Разпознава специалистите по тестване като хора, комбиниращи различни умения за разрешаване на сложни проблеми с инженерен начин на мислене. В момента работи в Seavus (Македония) като QA координатор и отговаря за екип от инженери по качеството.
Да тестваш извън очевидното... Как да бъдем ефективни в работата си и да преодолеем вечното предизвикателство - "повече покритие с по-малко тестване". Няма лекарство, което лекува всичко, но пък има много идеи да подобрим работата си и Гьоре ще ни сподели някои от тях.
Душанка е доктор по технически науки, Test Developer и Deparment Manager в Levi9 Technology Services (Сърбия). За 10+ години професионален опит, тя е открила че тестването на софтуер не е просто работа, а страст, която нараства с всеки изминал ден. Вече е споделила част от опита си на редица международни конференции и предстои да го направи от сцената на QA: Challenge Accepted.
Често когато правим performance тестване, не знаем какво измерваме и дали тестовият ни план е добър или не. Душанка ще ни разкаже за опита си - откъде и как да започнем с performance тестване.
Недко се занимава с QA от 2008 г. насам и е част от варненския офис на Немечек България. След чудесната му и изключително забавна лекция в миналогодишното издание на конференцията, Недко ще дойде отново, но този път ще ни разкаже за security testing.
Сигурността - всички знаем за нея, всички си казваме, че следващия спринт ще отделим малко време и всички знаем, че ще е страшно, ако имаме дупка в production environment-а, но все не остава време... Как и дали можем да се преборим с това? От основните начини за хакване, през tool-овете, които можем да използваме до реалното им използване в контролирана среда - Недко ще мине през всичко това и още в рамките на 25 минути. Защото за security винаги има време!
Евгени е QA Manager в екипа на Athlon DPS. Вярва, че всеки компромис с качеството сега са потенциален проблем в бъдеще. След лекцията му на QA: Challenge Accepted 3.0, той също ще се появи за втори път на нашата сцена, за да ни разкаже някои майсторлъци за regression-тестването.
Ще си преговорим основните типове и техники, когато правим regression testing. И ще разгледаме някои постижими практики в Agile-среда. Евгени ще ни демонстрира и инструмент, с който по-лесно да преценим какво количество regression-тестване ни е нужно, например: как Git може да ни покаже количеството промени в даден release и "хронични" проблеми във функционалността на даден софтуер.
Христо е Test Manager в Musala Soft с 6-годишен опит в Software Testing and Quality Assurance за иновативни продукти на IBM, VMware и Deutsche Telekom. Работейки с най-новите технологии, Христо поддържа и непрестанно разширява своя опит в QA, виртуализация, cloud computing и IoT. Неговата страст е да внедрява и въвежда творчески подходи за тестване и винаги да е в крак с последните QA тенденции. В момента ръководи екип от 20 специалисти в България и Македония, които работят по водеща европейска платформа за умни домове.
Чатботовете - машини, които извършват автоматизиран разговор. От тях се очаква да направят мост над пропастта, появила се между компаниите и крайните потребители чрез най-естествения метод за човешко взаимодействие - диалогът. Смята се, че днес има повече от 200 000 чатбота. Чатботовете са много повече от просто приложения с предварително зададени въпроси и отговори. Те са сложни софтуерни решения, които съчетават предимствата на алгоритмите за машинно обучение, разбиранията за естествения език и изкуствения интелект, с цел да симулират естествен разговор. Как да ги тестваме - функционалното, нефункционално и автоматизирано? Христо е тук, за да ни разкаже.
Димитър и Светослав работят в Progress, съответно като QA Architect и Principal QA Engineer. Димитър има над 12 години опит и е обучавал стотици QA като лектор в Pragmatic и Telerik Academy. Светослав има над 6 години професионален опит в тестването и е участвал като лектор в NativeScript Dev Days. Основната работа и на двамата вече над 5 години е да правят автоматизирано тестване на мобилни приложения, базирани на NativeScript, в мащаби, които може би нямат аналог в България.
Все повече ни се налага да автоматизираме тестването на мобилни приложения. Какво е различното, какви са предизвикателствата, какво да тестваме, как да подходим към aвтоматизацията, как да изградим CI, а всичко това достатъчно ли е да осигурим качество? Изникват редица въпроси и тази лекция ще се опита да даде отговори на всички тях, споделяйки опита и научените уроци от Димитър и Светослав.
Хари има над 10 години опит в разработката на софтуер, в различни технически и лидерски роли. През 2016, когато става съосновател на Точка 2, той се посвещава на това да помага на ИТ специалистите да стават по-добри, по-силни и по-ефективни в това, което правят.
Като част от Точка 2, Хари наблюдава развитието на много IT екипи. Повечето от тях не осъзнават колко е важна средата за един екип и как, ако е добре изградена, ще имат повече резултати с по-малко усилия и проблеми. Хари ще представи често срещани проблеми на екипната среда, както и идеи за тяхното разрешаване.
Серия кратки презентации с максимално времетраене от 5 минути, в които всеки от публиката може да вземе участие чрез предварително записване в деня на събитието.
Официално награждаване и обявяване на победителя сред номинираните за QA на годината.
Теглене на наградите от спонсорските игри и официално закриване на събитието.