QA: Challenge Accepted 3.0 приключи.


Получавайте известия и новини за QA: Challenge Accepted по email и научете първи за най-важните неща около конференцията.

Какво е QA: Challenge Accepted?


QA: Challenge Accepted е конференция, насочена към ентусиастите, специалистите и мениджърите в IT сферата, занимаващи се със софтуерно тестване и осигуряване качеството на софтуера. Събитието е провокирано от QA общността и се подготвя от професионалисти за професионалисти. След две успешни издания, QA: Challenge Accepted 3.0 ще е още по-голямо, още по-вдъхновяващо и, надяваме се, още по-добро събитие, което ще Ви даде възможност за нови знания, умения, контакти, идеи и подходи, като ще останем верни на основните ни принципи:

  • Един-единствен лекционен поток – ще можете да присъствате на всички лекции, без да се притеснявате, че изпускате нещо интересно в съседната зала;
  • Подбрани лектори и теми, без явни реклами – насочили сме се към некомерсиално съдържание, представено от едни от най-добрите специалисти в бранша така, че да има реална практическа полза от лекциите;
  • Работа и забавление в едно – освен техническата част на конференцията, очаквайте шоу, игри и изненади;
  • Свободно време и възможности за networking – по време на самата конференция сме предвидили много почивки за кафе (и хубаво кафе), както и дълга обедна почивка за разговори с познати и непознати;
  • Afterparty – за финал на събитието ще се съберем за по няколко бири и приятни разговори.

Програма

  09:30-10:00 Login

  10:00-10:15 Откриване на QA: Challenge Accepted 3.0

  10:15-10:55 No Country for Old QA

Софтуерът може би изяжда света (според Марк Андресен), но със сигурност изяжда и работата на средностатистическия QA. Отляво, той е притиснат от все повече автоматични способи за ранно откриване на проблеми с кода. Отдясно, той е притиснат от желанието на бизнеса все по-често да предлага малки, недобре тествани функционалности на клиентите, за да следи тяхната реакция. Намиращи се в това положение, все повече QA-и не виждат бъдещето си в тази професия. Компании, които преди години нямаха QA отдел, бяха радкост, а сега, това е напълно нормално. С масовото навлизане на софтуер в нашия свят, качеството му трябва да е по-високо от всякога. Но кой ще го осигури? След 15 години работа като QA, някои тенденции стават очевидни. Целта на тази презентация е да разкаже за тях, както и да посочи конкретни стъпки на всеки, който иска да продължи да работи в тази сфера.

 

Емануил Славов

Komfo - София, България
Емануил вече над 15 години се занимава с подобряване на софтуерното качество. Занимавал се е с приложения за сигурен файлов трансфер, мрежова и email-сигурност, онлайн парични трансфери, социални мрежи и редица други, ръководейки QA екипи и изграждайки цялостна тестова инфраструктура в няколко компании. Но освен това Емо има собствен блог за тестване и е печелил награди за най-добър лектор в няколко различни конференции. Той е и първият българин, говорил на конференцията за тестване GTAC, организирана от Google.

  10:55-11:10 Кафе

  11:10-11:40 Objectify the Screenplay: A Story of Patterns

Темата ще направи кратък обзор на два от най-популярните design patterns в автоматизираното тестване - PageObject и Screenplay Pattern. Ще се акцентира върху предимствата и недостатъците на всеки от тях, както и възможността за тяхното комбиниране.

 

Анета Петкова

Honeywell Aerospace - София, България
Анета е QA Automation Lead с богат опит в автоматизираното функционално тестване на различни продукти и системи. Вярва, че осигуряването на качеството е не просто откриване на бъгове, а въпрос на постоянно подобряване на процеса и удовлетворяване на нуждите на клиента.

  11:40-12:10 Mobile Cross Browser Testing - Setup and Practical Examples

Автоматизираното тестване на мобилни устройства започва да се налага все повече и повече. Много хора се чудят откъде да започнат и как да го подкарат при условие, че вече имат съществуващи тестове за десктоп. Лекцията е насочена предимно практически - ще се покаже бърз сетъп чрез BrowserStack (high cost / low effort) и обратното решение - Appium (low cost / high effort).

  

Николай Станоев

eCommera - София, България
Николай е QA Technical Lead в eCommera със солидна експертиза в автоматизираното тестване на различни видове приложения. Занимава се с функционално и нефункционално тестване, както и с изграждането на тестова инфраструктура.

  12:10-12:25 Кафе

  12:25-13:05 How penetration testing techniques can help you improve your QA skills

Инструментите и методологиите за penetration testing се развиват бурно през последните години, но едва малка група хора се възползват от тази еволюция. Мариян ще ни покаже някои от тези техники за уеб и системно тестване, както и как директно да ги приложим в работата си като QA и да ги интегрираме в инструментариума си.

 

Мариян Hackman Маринов

SiteGround - София, България
Мариян е системен администратор в сърцето си. Работи с Linux вече повече от 20 години. В момента е Head System Architect в SiteGround. Огромен фен на open source технологиите и често можем да го видим като лектор или организатор на различни конференции посветени на FOSS. Свободното си време инвестира като преподавател в Софийския университет и SoftUni, където води курсове по Linux System Administration и Network Security.

  13:05-14:00 Обяд

  14:00-14:45 Gamification in Software Testing with Examples

Какво е геймификацията и как можем да я включим в процеса на софтуерно тестване и да я използваме на практика? Ще отговорим на всички тези въпроси с придружаващи примери от реалния живот.

 

Claudiu Drăghia

Capgemini Consulting - Букурещ, Румъния
Клаудиу е Quality Manager в Capgemini Consulting. Занимава се с тестване на софтуер от 2004 г., когато започва "временна" лятна работа, която се превръща в негово любимо занимание, професия и призвание. Клаудиу е участник (а и организатор) в редица конференции и IT събития, като неколкократно е получавал наградата "best paper". След над 12 години в бранша, много вълнуващи проекти, грешки и поуки от тях, Клаудиу ще дойде при нас, за да ни сподели част от опита си и да ни разкаже как да превръщаме работата в удоволствие всеки ден..."

  14:45-15:00 Кафе

  15:00-15:20 Site Speed: To Measure Is To Know

Как да изградим monitoring на front-end site performance с WebPagetest, Jenkins и Splunk. Ще видим интересни функционалности на WebPagetest и ще разгледаме важни метрики като "Time to First Meaningful Paint" и "Speed Index".

 

Сава Сертов

eCommera - София, България
Сава Сертов има дългогодишен опит като QA и вярва, че няма такова нещо като "хайде, няколко милисекунди няма да навредят...". Обича бира и обменянето на професионален опит покрай нейното пиене.

  15:20-15:35 Joys and Woes of Using Postman for Testing HTTP APIs

Postman е инструмент, който позволява лесно извикване на HTTP заявки, както и пускане на тестове срещу техните отговори. Кратка презентация как да се възползвате от преимуществата му и за какво да внимавате.

 

Борислав Трайков

Verint - София, България
Борислав Трайков е един от основоположниците на конференцията. Известен в QA средите като "Турбо Боби" и двойника на Джейсън Стейтъм, той умее да разказва с чар и хъс. Задълбава в различни технически предизвикателства. Иска да се развива. И обещава да вкара и майтапи и да се получи funducational!

  15:35-16:05 “The worst” practices of software testing. The definitive guide by the Testing Troll.

The Testing Troll - митично същество, за което вероятно сте чували, особено ако сте идвали на QA: Challenge Accepted 2.0. Тролът е един вид еднорог на софтуерното тестване, освен факта, че няма нищо общо с еднорог. Той мрази клишета и не следва най-добрите практики в тестването. Той предлага алтернативи на тези "най-добри практики" и тъй като те са точно обратното на това, за което всички говорят, той ги нарича "най-лошите практики"... Всъщност, той е толкова ангажиран с идеята си за най-лошите практики в софтуерното тестване, че дори е написал книга за тях, а Виктор ще ни разкаже съдържанието ѝ...

 

Виктор Славчев

SiteGround - София, България
Виктор Славчев е Senior Software Quality Assurance Engineer в Siteground, със значителни познания и умения в QA и силен интерес както към development (C#, Java and JavaScript), така и към и системна администрация. Има и богат опит като блогър, както и като part time преподавател в областта на софтуерното тестване.

  16:05-16:20 Кафе

  16:20-17:00 Superb-Working QA Process Described - 21 Tips & Tricks

Как да постигнем перфектна ефективност на интеграцията между програмните и QA практики в екипа? Ще бъдат описани най-значимите практики от различните фази на процеса и как те допринасят за постигане на високото качество на продуктите (requirements, planning, estimations, test automation, deployment, monitoring, etc.), с множество примери от практиката и съвети как да постигнете подобни резултати сами.

 

Антон Ангелов

Progress - София, България
Като QA Architect в Progress от вече над 5 години, Most Valuable Professional MVP в Code Project и блогър с един от най-популярните блогове за QA, Антон е натрупал доста опит, който може да сподели.

  17:00-17:20 Творческа пауза

  17:20-17:35 Шоу

  17:35-18:15 Lightning Talks

Серия кратки презентации с максимално времетраене от 5 минути, в които всеки от публиката може да вземе участие чрез предварително записване в деня на събитието.

  18:15-18:25 Връчване на наградата "QA на годината"

  18:25-18:35 Закриване на QA: Challenge Accepted 3.0

  18:35-18:45 Logout

QA Award 2017

Награда "QA на годината"

За първи път тази година връчихме награда "QA на годината", с която удостоихме колега, отличаващ се със своите качества в областта на тестването на софтуер.

Победител:

Емануил Славов

Номинирани:

Александър Карамфилов (Pragmatic)

Александър има над 10 години опит в индустрията и 800+ студенти, преминали през негови курсове за последните 5 години; общо 1600+ часа, прекарани в обучения на различни тематики, свързани с осигуряването на качество. Основател е на две много успешни компании в тотално различни индустрии (АЛ-ИМПОРТ, Прагматик) и собственик на портала QAGround.com. Твърди, че владее сарказъм и други езици, като винаги e искал да бъде доктор, но днес поставя диагнози на друг вид "пациенти" - софтуерните продукти и системи.

Антон Ангелов (Progress)

Антон е QA, програмист, блогър и лектор на конференции (включително QA: Challenge Accepted). Шегува се, че няма как да спечели в категория "най-много хванати бъгове", защото се стреми те да бъдат намалени до минимум чрез автоматизиране. Сайтът му Automate The Planet е един от най-популярните за QA автоматизация, с над 110 000 уникални посетители за 2016 г., висока оценка в CodeProject и награда "Valuable Blogger" на DZone. След като отваря кода на всичките си тестови примери, Github акаунтът му е и в топ 10 на C# contributors в България. Антон допринася за развитието на QA обществото не само в България, но и в целия свят чрез редица свои проекти като Dynamic Test Cases Tools Suite и Distributed NUnit Tools Set. Води и редица вътрешно и външнофирмени обучения.

Божидар Бошнаков (FFW Bulgaria)

Божидар започва кариерата си като създава, развива и налага автоматизацията на Drupal сайтове в глобален мащаб, подобрявайки работните процеси в компанията си, заемайки златната среда между QA и Developer. Силен привърженик е на BDD (Behaviour Driven Development) и искрено вярва, че QA специалист е най-интересната и най-комплексната професия в IT. Един от основоположниците на съвременния IT сектор в гр. Габрово, Божидар лично е обучил над 30 служители в компанията си, като организира и води курсове по програмиране и Drupal в Габрово. Лектор в предишното издание на QA: Challenge Accepted.

Венета Христова (Software Group BG)

Номинирана от 15 свои колеги, Венета е известна в компанията си с всеотдайност и изключителен професионализъм, полагайки основите на автоматизацията в компанията и имплементирайки автоматизирани тестове. Номинирана е за Employee of the year, Team player of the year и печели награда "Commitment and dedication" в компанията си.

Димитър Топузов (Progress)

Димитър притежава отличаващи се качества и умения в сферата на тестване на софтуер. Неговите дълбоки познания и широк поглед върху индустрията са критични за успеха на всеки проект, с който се е захващал, а те никак не са малко: автоматизация на Android и iOS мобилни приложения, desktop приложения на различни операционни системи, уеб услуги, създаване и мащабиране на CI, както и поддръжка на цялата инфраструктура зад нея и не на последно място - Димитър е обучил над 100 свои колеги в Telerik QA Academy и Pragmatic.

Емануил Славов (Komfo)

Тъй като Емануил говори на тазгодишното издание на конференцията, вече знаете, че има над 15 години опит в тестването, собствен блог и е първият българин, говорил на конференцията за тестване GTAC, организирана от Google. Към това може да се добавят още десетки конференции и обучения, както и фактът, че Емо е изградил цялостната тестова инфраструктура и framework за автоматични тестове в компанията си, намаляйки времето за изпълнение на тестовете до броени секунди. Емо е създател и на ново поколение HTTP симулатор на данни от социални мрежи, който няма аналог досега, както и на две приложения с отворен код: PHP-Reaper (проверява кода за SQL injections) и PHP-Unlocker (проверява за възможни проблеми, породени от заключване на таблици, когато се използват SQL транзакции). През годините Емануил е ръководил екип от десетки служители в компании от глобален мащаб и е удостоен с награда "Шкумба на офиса" за страхотното си чувство за хумор.

Милен Страхински (Pragmatic)

Милен е съосновател и преподавател в Pragmatic, с повече от 13 години професионален опит в софтуерния сектор, включващи софтуерно тестване, техническа поддръжка, системна администрация и уеб програмиране. Не обича разделението Manual QA vs. Аutomation QA ("it’s just QA, we do both"). Обожава добрите хора и тези, които знаят как да си държат на думата, а вече 5 години консултира компании с големи интернационални проекти, включващи online gambling, international web hosting, international e-commerce platforms, network monitoring platform и др. Обучил е лично над 800 курсисти, мотивирайки ги за "уравновесено и благо поведение из IT сектора".

Недялко Танев (Imperia Online)

Недялко е успешен пример за една от тайните мечти на всеки QA специалист - да тества игри. Благодарение на усърдната работа на Недялко, в екип само от двама QA специалисти, Game of Emperors е публикувана в пълна изправност и за около 2 седмици достига 100 000 регистрации. Недялко е награден за служител на месеца през 2016 г., тъй като е моторът в екипа, добавяйки множество оптимизации по геймплея на играта, по военния й модел, по провеждането на световните първенства на играта, по работата на играта с определени браузърик, платформи и платежни системи. Недялко е доброволец и капитан на групата по интереси за бордови игри в компанията.

Как бе определен победителят?

50%

се дават чрез оценка от жури

Журито се състои от 12 доказани професионалисти с над 10 години опит в бранша:

  1. Александър Тодоров, QA Consultant, Senior QA Contractor at RedHat, QA Blogger
  2. Благовест Богоев, Senior QA Automation Engineer, Questers
  3. Борислав Трайков, QA Engineer and DevOps Lead at Verint
  4. Жени Кичукова, Director of Quality and Process, MentorMate
  5. Ивайло Христов, Founder, Dev.bg
  6. Искрен Николов, QA Manager, Experian
  7. Люба Илиева, Director Quality & Telecom LoB at Musala Soft
  8. Любомир Тодоров, SQA Specialist, SiteGround
  9. Петър Събев, QA Manager, SBTech и съорганизатор на конференцията
  10. Румен Банов, Vice-President, Bulgarian Association of Software Testing (BAST)
  11. Слави Славов, Director Professional Services at Westum & Co-founder of Equafy
  12. Фердун Местан, Senior QA Automation Engineer, Bosch Software Innovations

Останалите

50%

от оценката се дават чрез гласуване от публиката - 552 гласували.

За контакти

    

  E-mail:


info@qachallengeaccepted.com

  Телефон:


+359 88 7675786
(Биляна Събева, Уебикус ООД,
обща информация, билети, спонсори и договори)


+359 88 7656426
(Яна Петрова, Бередика ООД,
билети и спонсори)


+359 88 7324784
(Петър Събев, Уебикус ООД,
програма и техническа информация)

Как да стигнете до Интер Експо Център?

София, бул. Цариградско шосе 147

  С градски транспорт

  • С метро - линия 1, метростанция "Цариградско шосе";
  • С автобус - линии 1, 3, 5 и 6;
  • С маршрутно такси 37;

  С личен автомобил

  • Срещу заплащане можете да оставите автомобила си в подземен буферен паркинг към метростанцията. Налични са и паркингът на хипермаркет "Метро", както и малък брой надземни паркоместа около сградата.